23. > 33. mesiac

Stoličky sa u dieťaťa začínajú prerezávať obyčajne od veku 2 rokov. Mliečny chrup bude čoskoro kompletný! Podobne ako v prípade prvých stoličiek, sú to 2 mohutné zuby, ktoré vyrastú v zadnej časti čeľuste. Mliečny chrup obsahuje spolu 4 druhé stoličky: jednu po každej strane v hornom zubnom oblúku a rovnako aj v dolnom zubnom oblúku.

Každý zub má osobitý tvar prispôsobený svojej funkcii. Stoličky sú široké a ploché. Ich prvoradou funkciou je rozomieľať, rozdrviť potravu skôr, ako ju dieťatko prehltne. To výrazným spôsobom uľahčuje trávenie. Druhé stoličky plnia rovnakú úlohu pri zakladaní trvalého chrupu ako rezáky, očné zuby a prvé stoličky: ovplyvňujú správne postavenie trvalých zubov. Takisto sa podieľajú na procese učenia reči pretože podobne ako ostatné mliečne zuby uľahčujú artikulovanie hlások.

Tieto nové zúbky si budú vyžadovať všetku vašu pozornosť! Keďže sú rovnako krehké ako susedné zúbky, treba sa o ne dôkladne starať – prostredníctvom správneho zloženia stravy a správnym používaním zubnej kefky. Obráťte sa na svojho detského lekára alebo zubára, ktorý vám poradí ohľadom ústnej hygieny u detí.